Všechny slevové kódy opět fungují. Pokud žádný nemáš, zkus kód WEEDY a nech se překvapit :)

Zákaz kratomu, nebo regulace a legalizace?

Kratom Manifest BLOG

Komunita sběratelů kratomu se v poslední době setkává s podstatným problémem. Jejich oblíbená surovina je v takzvané šedé zóně zákona. Kratom totiž není povolen ke konzumaci a naopak se spekuluje o jeho úplném zákazu. 

Jednoznačným postojem weedy.cz je konstruktivní regulace a s tím spojené vyšší nároky na kvalitu, zdravotní nezávadnost a možnost varovat zákazníky před riziky spojenými s užíváním. Nečekáme, že by sněmovna něco udělala a proto veřejně vyzýváme zákonodárce k co nejrychlejšímu uzákonění následujících opatření.

  1. Zakázat prodej kratomu a výrobků z něj osobám do 18 let.
  2. Zavést povinné testování každé šarže kratomu na obsah pesticidů, plísní a alkaloidů.
  3. Umožnit uživatelům legální konzumaci prověřeného a testovaného kratomu.
  4. Možnost provádět výzkum ohledně zdravotních benefitů.
  5. Povinnost varovat zákazníky o možných rizicích užívání kratomu.
  6. Povinnost uvádět na obale informaci: Kratom je návykový a není bez rizika.
  7. Možnost edukovat uživatele o dávkování.
  8. Zavedení rozumné spotřební daně na kratom.

Těchto 8 bodů by umožnilo státu získat alespoň část finančních prostředků pro překonání současné krize. Zároveň by se však snížilo riziko závislosti u uživatelů a znemožnilo přístup nezletilých ke kratomu. Kratom by měl stejné legislativní požadavky jako potraviny, čímž by došlo ke zvýšení bezpečnosti a vyšší standardizaci produktu. Kratom by také mohl být využíván jako alternativa k drahým lékům s vysokým množstvím nežádoucích účinků. Šlo by o vítězství pro všechny zúčastněné. Prevence, informovanost o rizicích, státní dozor a jasná pravidla, na rozdíl od represe je naše odpověď.

Zákazník by byl varován o možné návykovosti kratomu a poučen, jak návyku předejít. Stát by vybíral spotřební daň - prostředky do státního rozpočtu navíc. Také by výrazně ušetřil na drahých umělých lécích, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Kratom lze totiž využívat například jako lék na předpis pro odvykání od opiátů. Legalizací by ale také bezesporu vzrostl zájem soukromých firem o investování do dalšího výzkumu zdravotních benefitů kratomu.  To vše se zárukou zdravotní nezávadnosti produktu, podložené pravidelnými testy v akreditované laboratoři.

Kratom obsahuje dvě základní účinné látky - mitragynin a 7-hydroxy-mitragynin. Celý strom pochází ze stejné rodiny jako Kávovník. Dalo by se tedy říci, že i účinky, které pociťují lidé v zemích, kde je užívání povoleno jsou podobné jako u kávy, nebo energy drinku. Zákaz kratomu je zkrátka absurdní, vždyť patříme k jedné z nejliberálnějších zemí v Evropě. Není právě naše progresivita v oblasti kratomu, CBD, nebo THC jednou z mála oblastí, kde Česku ještě ,,neujel vlak”?

Absurdita celého možného zákazu je ale ještě vyšší, pokud si představíme, co vše je v naší zemi nejen legální, ale navíc i považováno za normální. Například, že našim zákonodárcům je jedno, že 10 leté děti pijí jeden energetický nápoj za druhým (ohromné množství cukru, barviv, stabilizátorů, kofeinu), že tabákový kouř v Česku zabije v průměru 18 000 obyvatel ročně (představte si Kralupy, nebo Otrokovice), nebo že alkohol je hlavní příčinou úmrtí 5 000 občanů naší země. Legalizace by umožnila firmám do tohoto produktu dlouhodobě investovat a vedla by jistě k objevu mnoha potenciálně vysoce ziskových léků, které by byly vyvinuty a vyrobeny v Česku. Peníze z těchto produktů by však neodtekly do cizích států, ale zůstaly by u nás, v kapsách Čechů. Česká republika tak může svým hbitým a správným rozhodnutím stimulovat sektor, který je celosvětově ještě v plenkách. Každý měsíc se počítá. Pojďme legalizovat kratom. Střízlivě, rozumně, na základě faktů. Nechoďme cestou represe, která ještě nikdy ničemu nepomohla. Vzpomeňme si například na to, jak dopadla prohibice v USA v 20. letech minulého století, nebo jak účinně se Česku daří investovat asi 600 milionů Kč ročně do represe postihující konopí. Není čas řešit opravdové problémy? Proč dělat rostliny nelegální když tu s námi byly a budou? Konzumace kratomu je v Indonésii běžná, Thajsko se po desítkách let represí rozhodlo kratom letos zlegalizovat. V čem je problém?

Zdroje: NUDZ - národní ústav duševního zdraví, GSTHR.org - globální strategie pro odvykání tabáku. sciencedirect.com

IG  Sleduj náš Instagram @weedy.news

Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět pomocí chatu (ikonka vpravo dole).

date  31.10.2022  21:00  write Jakub Stanko, editoval Daniel Janata