Všechny slevové kódy opět fungují. Pokud žádný nemáš, zkus kód WEEDY a nech se překvapit :)

The Stoned Ape Theory: Zrychlily houbičky naší evoluci?

tsat BLOG

Přestože je to přes 140 let, co Charles Darwin představil svou teorii vývoje druhů, vědecké sféře se stále nepodařilo vyřešit některé tajemné záhady evoluce lidského člověka. Jednou z takových záhad je rapidní nárůst mozkové hmoty mezi homo erectus a homo sapiens v rozmezí pár milionů let. Jedna z těch nejdivočejších teorií se domnívá, že za zrychleným vývojem mozku stojí užívání psychoaktivních hub.

S tímto nápadem přišel slavný filosof Terrence McKenna, který se mimo jiné zabýval vztahy mezi rostlinami a lidmi. Poté, co primáti přesunuli své životy ze stromů dolů na zem, začali vyhledávat nové zdroje potravy metodou „pokus omyl.“  Při svých výpravách tak narazili i na různé druhy houbovitých organismů, které následně konzumovali. Některé houby tak naše předchůdce nasytily a jiné zase usmrtily (čest památce všem zesnulým ochutnávačům). 

Jak dnes ale víme, určité druhy hub mohou pomocí látky psilocybin navodit silné psychidelické stavy, které se vyznačují například zvýšenou kreativitou či empatií. McKenna se domníval, že primáti tuto látku užívali pro zlepšení citlivosti smyslů při lovení zvěře a při různých sexuálních rituálech, které měly za následek pevnější pouto mezi jednotlivými členy kmene. Autor jde dokonce tak daleko, že užívání takových hub podle něj stálo za vznikem jazyka, kultury, a vědy.

McKenna tuto teorii rozpracoval ve své knize Food of the Gods a ze strany odborné veřejnosti se mu dostalo značné kritiky. Většina vědců byla vzhledem k nedostatku antropologických důkazů značně skeptická a kontrovali tvrzením, že ve spoustě civilizací, ve kterých se psychotropní látky užívaly se i tak objevovaly násilné rozkoly uvnitř dané společnosti (např. mezi Inky nebo v různých kmenech v Amazonii).

Spousta faktů ale také Terrencovi nahrává. U některých dnešních druhů savců můžeme najít aktivní zájem o užívání halucinogenních látek, což této teorii přidává na uvěřitelnosti. Za zmínku také stojí, že struktura buňky člověka a houby si jsou velice podobné…

I když se nejspíše nikdy nedozvíme, jak to celé doopravdy bylo, jedná se o fascinující teorii, která některým nedává spát. Naše znalosti na poli neurochemie jsou stále velice omezené a na potvrzení/vyvrácení Stoned Ape Theory si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. 

Jsi obeznámen s prací Terrence McKenny? Zapomněli jsme zmínit něco důležitého? Dej nám vědět v komentářích na Instagramu.

https://youtu.be/Nxn2LlBJDl0

IG  Sleduj náš Instagram @weedy.news

Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět pomocí chatu (ikonka vpravo dole).

date  21.8.2022  01:00  write Vojtěch Ruda, editoval Daniel Janata